Sokan dicsőítik gondolkodás nélkül Gróf Spanyol Zoltánt, a vízhajtású autóját és a plazmaégetését, itt elsősorban a média munkásokra gondolok – akiket tudás híján nem tartok újságírónak. Mint fizika szakos tanár kötelességemnek érzem, hogy felébresszem bennük a kétkedést és azokat is szeretném elbizonytalanítani, akik gondolkodás nélkül képesek terjeszteni e „világ találmány” hírét. Írásomban nem törekszem minden részlet feltárására, ezért előre is elnézést kérek mindazon újságíróktól, akik korrektül írtak e társadalmi jelenségről, hogy nem említem őket. Társadalmi jelenséget írtam, világmegváltó magyar találmány helyett, mert a vízautó, a plazmaégetés és a feltalálója tudományos szempontból komolytalan, ugyanakkor társadalmi vonatkozásait és hatásait tekintve egy szakmáját szerető és a fizikához is konyító szociológus akár komoly publikációt is írhatna belőle.

Sajnos számtalan hozsannázó cikk jelent meg, elsőként én a Magyar Rádió Reggeli Krónikájában hallottam róla, 2001. május 22.-én. Írásom témája tehát igazi evergreen! Felháborodott hangú levélben fordultam az akkori főszerkesztőhöz, aki így reagált:

„Tisztelt Härtlein úr! Köszönjük a bírálatot, igaza van, megpróbálunk a jövőben még kevesebb bakot lőni. Erre van esély, mert a tudomány területén az elmúlt három évben nem kaptunk kritikát, annak ellenére, hogy napi 7 óra hírműsort adunk, több ezer hírt, tehát lenne helyünk és módunk butaságokat csinálni. Még egyszer elnézést, további kellemes rádiózást. Üdvözlettel: Hollós János főszerkesztő”

Cinikus hozzáállás ez egy főszerkesztőtől, mert természetesen csak a nekem írt levelében kért bocsánatot, a Kossuth Rádió többi megvezetett hallgatójától nem!

Azóta számtalan cikk született, amelyben szinte kivétel nélkül egyoldalúan, világszenzációnak állították be Spanyol Zoltánt és a szabadalmát. Nem tudom, hogy a Magyar Rádió Kossuth adójának Reggeli Krónikájában elhangzott műsor milyen hatással volt az újságírókra, de az akkori hallgatottsági adatok alapján joggal tarthatjuk meghatározónak. A dicsőítő cikkek és riportok készítőinek fogalma sincs arról, hogy a tudományos újságírást eszik, vagy isszák. Mert számukra nem tűnt fel, hogy nem foglalkozott ezzel az MTV DELTA műsora, a Természet Világa és az Élet és Tudomány sem írt egy sort sem, sőt, a Tudományos Újságírók Klubjának egyetlen tagja sem(!), annak ellenére, hogy erről elsőként nekik kellett volna tudósítani. Ha sokan fogják ezeket a médiumokat kérdezni, hogy miért nem írnak erről, akkor valószínű, hogy fog születni egy cikk amelyben megszólaltatnak egy szakértőt (egy fizikust, vagy egy autómérnököt), aki el fogja mondani, hogy Spanyol Zoltán találmánya nélkülöz minden természettudományos alapot, és nem érdemes foglalkozni vele.

Nem tudok eligazodni az éltetők logikáján, mert azt még megértem, hogy a víz plazmásítása, meg a víz izotóp anyag kijelentést nem értő tollforgató (mikrofontartó) veszi a bátorságot és riportot csinál, hagyja beszélni a gróf urat, és jegyzetel és tudás híján nem kérdez közbe. De amikor a gróf úr így nyilatkozik, akkor észre kellene vennie, hogy valami nincs rendjén:

„Itt Magyarországon aztán osztályidegenek, fasiszták, népnyúzók lettünk – törvényen kívüliek. Emiatt kitettek a gimnáziumból is. Segédmunkás lettem, csak később, amikor már adódott rá lehetőség, folytattam a tanulást. A Bláthy Ottó Műszaki Főiskolát végeztem el. Amikor aztán már jóval később tartalékos katonaként ki akartak vinni Vietnamba – mert Brezsnyev elvtárs elrendelte, hogy a vietnamiakat meg kell segíteni - , akkor úgy gondoltam, inkább kimegyek Németországba. Ez a második vietnami háború idején volt, 1979-ben, amikor Vietnam megtámadta Kambodzsát. Akkoriban éppen műtötték a lábamat, mert amikor munkaszolgálatosként a katonaidőmet töltöttem, még a ’60-as évek közepén , a lábamra esett egy kompresszor az én hibámból. A műtét elég rosszul sikerült, annak idején erősen sántítottam is. A kiegészítő parancsnokságon azonban azt mondták, hogy amire engem akarnak használni, arra így is megfelelek.”

Ebből kiderül a riporterről, hogy a történelem sem igazán az erőssége – munkaszolgálat a 60-as évek közepén, Vietnamba sánta tartalékos katona?! No meg a logika sem – miután megtudja, hogy Vietnamba akarja a magyar hadsereg vinni, kimegy Németországba (akkoriban NSZK) a honvédelmi kötelezettség elől! És még egy aprónak nem mondható tény: a „Bláthy Ottó”,  Műszaki Főiskola soha sem volt, a Bláthy Ottó Erősáramú Ipari Technikum volt, ide pedig nem gimnáziumi végzettséggel kerültek a diákok.

Tehát a szenzációhajszoló sajtónak és a képzetlen zsurnalisztáknak tartozunk sok-sok köszönettel. Céljuk a szenzációhajhászás, mindenáron. Ők vagy szolgalelkűen lemásolták a valahonnan átvett cikket, vagy csak egyoldalúan a „nemesi származású” feltaláló szavait idézték, természet-tudományos ismeretek és gondolkodás nélkül. Bíztatok mindenkit, hogy nézzen körül a neten, hány magasztaló írás és riport jelent meg. A „nemzeti dicsőséget”, a „nemzetmentő feltalálót” a szélsőséges politikai irányzatok is magukénak vallották és vallják még ma is. Jól érezte ezt meg Spanyol Zoltán:

„A feladatot Istentől kaptam, s azt elvégzem. Találmányom a magyar nemzet tulajdona, én csak rendelkezem vele, őrzöm, amíg bírom. Majd az Isten eldönti, hogy mi legyen vele, ha a nemzetem nem tart rá igényt. Én az életemet tettem fel erre az ügyre, rajtam semmi nem múlik. Minden pénzemet a hazára költöttem. A gyártáshoz azonban újabb befektetés szükséges, ezért a tőkeerős "hirtelen gazdagokkal" kellett tárgyalnom, akiket elsősorban a patent használati jogának megszerzése érdekelt. Céljuk elérése érdekében a legkülönbözőbb trükköket, ámításokat agyalták ki, csapdákat állítottak föl. Közben a kormány megvizsgáltatta magyarországi egyetemi tanárokkal és tudósokkal a szabadalmamat, s mert a vélemény pozitív lett, ígéretet kaptam a fejlesztés anyagi támogatására. Ha ez valóra válik, gazdag lesz a nép és ígéretes a magyar jövő!”

És ment, és még megy ma is adományokat gyűjteni a magyarok lakta területekre, miközben a magyarságát hangoztatta. Itt is sokan voltak akik éltették, de akadt olyan is aki határozottan, higgadtan cáfolta.

Nem szeretném elhallgatni azt, hogy a tudományos világban is akadt támogatója, és ez is megzavarhatta az újságírókat. A két legfontosabb a Miskolci Egyetem két szakértőjének dr. Pirkó József és dr. Nánási Tibor támogató szakvéleménye. Mintha csak egy szakmailag képzetlen ámuló riportert hallanánk, úgy visszhangzik véleményükben a feltaláló hivatkozása a szabadalmi eljárás egzaktságára, a nem publikus rész megalapozottságára. A döntő mondat a szakvélemény f) pontja:

„A folyamatok a vízbontás során nem minősíthetők I. fajú Perpetuum mobile-nek, mivelhogy az előégési folyamatok során a motorhengerben lejátszódó gerjesztési disszociációs jelenségek kvázi-plazmafizikai jelenséggel is párosulnak.”

Valóban nem a folyamatok minősülnek örökmozgónak, hanem a találmány egésze, a vízzel hajtott motor. Jó lenne tudni, mi nevezhető kvázi-plazmafizikai jelenségnek – erre már nem érvényes az energia-és anyag-megmaradás törvénye? A víz önmagának szolgáltatja a plazma-állapot eléréséhez szükséges energiát, amely plazma állapotban felszabaduló energia részben termeli a plazmát, részben hajtja a motort, majd végül távozik a rendszerből az egyetlen szereplő, a víz? Minősített szakemberek keze közül nem szabadna, hogy kikerüljön ilyen vélemény! Ők ketten adtak hitelességet a Magyar Televízió alábbi műsorinak:

Aranyfüst című műsor

Stúdió beszélgetés és bemutató a Regionális Híradóban

Napközben című műsor

És egy másik, 2006-ban a MTESZ (Műszaki és Természettudományi Egyesületek Szövetsége) székházban tarthatott Gróf Spanyol Zoltán előadást (az Építéstudományi Egyesület Bács-Kiskun Megyei Szervezete meghívása alapján):

Az előadás kb. 50 percig tartott. Kezdetekor felkerült az írásvetítőre a magyar szentkorona képe, a kép megjelenésekor „Aki magyar velem van!” felkiáltással kezdte az előadását Spanyol Zoltán, ami ebben a miliőben kissé szokatlan, itt tudományos tényeket szokás hangoztatni. Ezután egy látványos szemfényvesztés követett. Egy orosz gyártmányú ( http://www.multiplaz.com/about ) hegesztőgéppel vasat olvasztott. (Az eszköz elektromos árammal vizet bontva hidrogént és oxigént állít elő, éppen a sztöchiometriai arányoknak megfelelően.) A 2,5KW teljesítményű hegesztőgéppel olvasztott és átlyukasztott egy vaslemezt, és megolvasztott egy porcelán csészét is. Az szinte senkinek nem jutott eszébe, hogy ha a konnektorból kihúzzák a hegesztőgépet azonnal leáll a működése, és hogy elektromos áramot szolgáltató konnektor nem fog rohanni a vízhajtású autó mellett, főleg nem ingyen. Ezért mondom, hogy ez szemfényvesztés volt. Egyébként nagyjából ekkora egy hagyományos házi használatra szánt hegesztőtrafó teljesítménye is, és azzal is lehet lemezt lyukasztani, még sokkal vastagabbat is, mint azt láttam Spanyol Zoltántól! Az előadása egy laikusoknak szánt szélsőségesen nacionalista szöveg volt, tele természet-tudományos képtelenségekkel. A neten van egy cikk amely nagyon jól érzékelteti mindezt. Akinek van kedve gondolkodni, azok kedvéért megemlítem, hogy a "feltaláló úr" állítása szerint a vizet, vízzé égeti és közben energia keletkezik!!! Csak azt nem volt hajlandó megmondani a kérdésemre, kérdésünkre (negyedmagammal, mindannyian fizikus végzettséggel), hogy mi módon. Azt viszont elmondta, hogy a szabadalom kritizálása bűncselekmény! Spanyol Zoltán értelmetlen fizikai fogalmakkal dobálózik. Azt állítja például, hogy a víz izotóp, holott csak kémiai elemek atomjaira értelmezhető ez a fogalom, víz, és vízplazma esetén ez értelmetlen kijelentés. Biztos középiskolai fizikatudással kabaré tréfának vélheti bárki Gróf Spanyol Zoltán érvelését. A legnagyobb szégyen nem ez volt, a szervező is védte őt, „itt termék ismertetés van és nem vita” torkolt le mindannyiunkat, „így tudományos kérdésnek helye nincs”. Pedig még szívesen megkérdeztem volna, hogy akkor mi a fenének az első feltöltés után víz, hiszen a kipufogóból kiáramló forró vízgőz lecsapatva ismét használható lenne az autó hajtására!?

2006-ban két egyetem is elhatárolódott a találmánytól, erre pedig azért volt szükség, mert a "feltaláló úr" többszöri felszólításra sem hajlandó a honlapján a megtévesztő szövegén változtatni.

„Magyarországon a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium gödöllői intézete, a Miskolci Egyetem és a Budapesti Műszaki Egyetem atomfizikus, plazmafizikus és motortechnológus tudósai is megvizsgálták. A német tudósok az Urkunde által adták az elismerést, a hazaiak véleménye

… a víz nukleáris energiáján alapuló technológiai eljárás új terminológiáját… annak fizikai megalapozottsága miatt el kell fogadni.A szabadalom tárgyát képező találmány megvalósítását… mind szakmai, mind gazdasági indokok alapján támogatásra messzemenően érdemesnek tartjuk.”

Úgy fogalmazta meg a találmány honlapján a "Kik vizsgálták meg a találmányt" c. fejezetet, hogy az érthető úgy is, hogy a Műegyetem elismerő véleményt adott.

2001-ben írtam az első cikket, akkor csak a fizikusok számára, és beszéltem először erről a témáról. Akkor még naivan, viccelődve, De azóta, évek óta „A NAGY NEMES” természettudományos képtelenségre gyűjtöget, és szélhámos módon elveszi pénzünket. Vágták már azt is végső érvként a fejemhez, hogy nem ő az egyetlen aki ezt teszi. Én csak a fizikával kapcsolatos dolgokba ártom magam. Úgy érzem ehhez értek. Azok, akik azt hiszik, vagy azt terjesztik, hogy irigylem a „páratlan nagy hatású, az egész emberiség energiagondját megoldó feltaláló” sikerét szeretném, ha tudnák, nem irigylem. Cikkemet azért írtam, mert évek óta az adófizetők személyi adójuk 1 százalékát gyűjtögeti Spanyol Zoltán. Ami persze nem tilos, sőt jogilag teljesen rendben van, hiszen az alapítvány 2000 óta működik és a törvényeink ezt lehetővé teszik. Ami nincs rendben, hogy a hazai sajtó bennünket számtalan esetben félre informál és így egy csaló szélhámos malmára hajtja a vizet, akarom mondani zsebébe az adó forintjainkat.

Még egyszer mondom, ezek után bárki adjon neki, segítse, karolja fel, ha úgy ítéli meg, hogy érdemes! De csak a SAJÁTJÁBÓL! Joga van hozzá, tájékozódjon, és döntsön. Megkurtítani az államháztartást, a Műegyetem hírnevével visszaélve azt már nem!

 

Jó gondolkodást, és sok sikert a döntéshez!

 Härtlein Károly
BME Fizikai Intézet