Dávid Gyula: A lakható Világegyetem


Az előadás a XX. század természettudományának egyik legnagyobb horderejű felfedezésével foglalkozik, amely kapcsolatot mutatott ki a Világegyetem tulajdonságait meghatározó alapvető fizikai törvények és állandók, valamint az ember (illetve más élő- és értelmes lények) puszta létezése között. Ez a felfedezés(-sorozat) épp ezért kezdettől fogva állandó filozófiai viták és támadások, valamint vallási (félre-)interpretációk kereszttüzében fejlődik.

Hatalmas tudományos eredmény, hogy a fizika ezredforduló körüli állapotában néhány egyszerű fizikai alapelv és néhány természeti állandó ismeretében legalábbis negyságrendileg megbecsülhetjük az Univerzumban általánosan előforduló objektumok jellemző méreteit és jónéhány fontos fizikai tulajdonságát (atomok mérete és energiája, a szilárd testek sűrűsége, az élőlények mérete, a hegyek magassága, bolygók és csillagok tömege, a csillagok fényessége és élettartama, a galaxisok tömege stb).

Ezen az alapon megvizsgálhatjuk, mi történne, ha az alapvető fizikai állandók értékét kicsit megváltoztatnánk. A természetes várakozással szemben a Világegyetem és az objektumok tulajdonságai "nem analitikus" függvényei a paramétereknek – kis változtatás is minőségileg más Univerzumhoz vezetne, mi több, az így létrejövő "alternatív" Univerzumok nagy része alkalmatlan lenne az (általunk bármilyen formában elképzelhető) életre.

Ennek a nagy horderejű következtetésnek a levonásához nem elegendő az objektumok "sztatikus" tulajdonságainak tanulmányozása – "dinamikus", az objektumok keletkezését, történetét is figyelembe vevő vizsgálatokra van szükség. Ehhez természetes keretet szolgáltat a Nagy Bumm kozmológia – amely önmagában is számtalan filozófiai és vallási, valamint áltudományos vita, félreértés és félremagyarázás tárgya (lásd a 2006. évi szkeptikus konferencián elhangzott előadásomat).

Az előadáson természetesen csak néhány – remélhetőleg meggyőző – példát sorolunk fel, amelyek ráébresztenek, mennyire csodálatos szerencsének érezhetjük, hogy egy ennyire kivételes, "életrevaló" Univerzumban, egy valóban lakható Világegyetemben élünk.

Az előadás végén megvizsgáljuk az Univerzum speciálisan "lakható" voltára vezető következtetések természettudományos és filozófiai interpretációit, magyarázat-kísérleteit, a "lakható világ elvének" (más néven "antropikus elv") különböző verzióit, és viszonyukat a természettudományos megismerés szokásos módszereihez.

Ajánlott irodalom:

Dávid Gyula: A lakható Világegyetem. Természet Világa, 1990/7

Székely László: Az emberarcú kozmosz. Áron kiadó, 1997

P. C. Davies: The Accidental Universe. Camridge Univ. Press, 1982

M. J. Rees: Csak hat szám... Vince Kiadó, 2000

A. S. Eddington: A természettudomány új útjai, Franklin, 1936

Lukács Béla - Paál György: A világ szerkezeti állandói. In: Csillagászati Évkönyv 1982. Gondolat, 1981